Kutyák
1 .Mire gondoljunk, ha kutyát szeretnénk?
1.1. Honnan szerezzünk kutyát?
-Tenyésztő: A tenyésztőktől szép, fajtiszta kutyákat vásárolhatunk (sok pénzért!).
Íme egy fajtiszta Ó-Német juhászkutya:
-Menhely: Ide az utcáról kerülnek kutyák, gyakran csapzottak, betegek, keverékek, de ugyanolyan kedvesek, egy Állatbarátnak pedig gyönyörűek, mint fajtiszta társaik, csak egy kis időre, törődésre van szükségük.
Sajnos a dolog mégsem ilyen szép, néhány kutya súlyos traumákat élt át, retteg az embertől, vagy agresszív vele szemben. Odafigyeléssel belőlük is kedves kísérő válhat, de fontos szemmel tartani, megfigyelni rendellenes reakcióit.
(A menhelyeknek lehet adakozni, de a kutyák és macskák
általában ingyen elvihetők, ráadásul fantasztikus érzés az a tudat, hogy jobbá tettük egy állat életét!)
Néhány menhelyi kutya-örökbe fogadásra készen:
-Ismerős: Lehet, hogy egy ismerősünk kutyájának nem várt kölykei születnek, vagy rájön, képtelen megfelelő körülmények között tartani kedvencét, s így ránk bízná a kutyát. Ez jó ajánlat, mert az egyszerű kutyatulajdonosnak csak néhány kutyára kell figyelnie, így pontosabban elmondhatja, mivel lehet kutyája tetszését gyorsan elnyerni, mi válthat ki az állatból agressziót, ezen információk tudatában a kutya-gazda kapcsolatteremtés könnyű lesz.
-Utca: Ha látunk egy kóbor kutyát, rögtön megsajnáljuk, a 10 év körüli gyerekek pedig haza akarják vinni őket.
Így néz ki egy kóbor kutya ...
Jó körülmények között:
-Van élelme kukákból, eteti valaki=Nem túl sovány.
Viszonylag egészséges ételeket eszik, van mozgástere, =Szőre fényes, az állat erős.
-Nem talál elég élelmet=Sovány, gyenge, szőre fakó.
-Gazdája vagy más állat bántalmazta, rühes=szőrhullás, sebek.
A kóbor ebekhez nem szabad közel menni, míg meg nem bizonyosodtunk arról, hogy barátságos, és hogy valóban nincs gazdája.Ezek az állatok veszettek és agresszívek lehetnek, főleg falkába tömörülve bátorodnak föl.
Mit tegyünk, ha kóbor kutyával találkozunk?
-Ne nézzünk a szemébe,
ne tegyünk hirtelen mozdulatot, ezt fenyegetőnek érzi.
Ne szaladjunk el, ez a zsákmányállat szerepe.
Ha befogadunk egy kutyát az utcáról, első dolgunk az ivartalaníttatása és a kötelező oltások beadatása!!!
1.2.Milyen kutya, melyik kutya?
-Faj: Mindenképpen hozzánk illő kutya kell. Amennyiben sportos a leendő gazda, választhat nagy mozgásigényű kutyát, de ha magányos, egy ölebre van szüksége, stb...
Tudnunk kell pontos tulajdonságokat is, melyeket elvárunk kutyánktól, s ezáltal szűkíthetjük a lehetséges kutyáink listáját, például egyes fajokra a türelem, nyugodtság jellemző, mások bizalmatlanok. Ez attól függ, a fajta mire lett kitenyésztve, de a kutyák jelleme a fajtól függetlenül változhat.
-Nem: Ha úgy döntünk, nem ivartalaníttatjuk kutyánkat, nem mindegy, hogy négylábú barátunk kan (hím) vagy szuka (nőstény). A szukák fél évente tüzelnek, vagyis petesejtjük megérik, hormonszintjük magasabb, és minden erejüket a szökésre fordítják. Ha ebben az állapotban párzanak, vemhesek lesznek. A kanok egész évben képesek párzásra, így gyakrabban kóborolnak. Ha szaporítani akarjuk a kutyát, a nőstényt válasszuk, mert ha csak 1 kölyök születik, az a nőstény gazdájáé.
(Ez gondot is okozhat, mivel a napokat utcán töltött kutyánk méhében láthatatlanul már ott fejlődhetnek a nem kívánt kölykei.)
Ha ivartalanítjuk a kutyát, az állat nem szülhet vagy nemzhet utódot, nyugodtabb, de gyakran lusta, depressziós lesz, így könnyen elhízik. Minden nap több órás foglalkoztatásra szorul.
-Kor:A kutyakölykök aranyosak, játékosak, és ha fiatal korban elkezdik összeszoktatni más állattal, elkerülhető a marakodás. De nagy felelősség egy állatot felnevelni: Tanítani szobatisztaságra, alap ás magasfokú parancsokra, Egészségesen tartani, ismertetni a világgal. Mi mutatjuk meg neki, hogy a nyulakra nem szabad, vagy éppen kell vadászni, hogy mit szabad megenni, hogy kell viselkedni idegen kutyákkal szemben, hogy autók, emberek mellett nyugodt maradjon, stb...
Az idősebb kutyák nem olyan izgágák mint a kölykök, megbízhatók, ragaszkodók, de ha valamilyen jellemhibájuk van, nehezebb kijavítani, mert beléjük vésődött.
-A gazdi választ kutyát: Elmész a kutyák gazdájához, meghallgatod, melyiket ajánlja, közbe figyeled a kutyákat.
(Szempontok:
Kölyköknél:
-Játékos
-Nagy
-Erős
-Barátságos
-Érdeklődő
-Telt hasú
Felnőtt kutya:
-Izomzata jól fejlett
-Se nem sovány, se nem kövér=rövid szőr esetén bordái finoman kirajzolódnak
-Nyugodt, fegyelmezett, de érdeklődő
-Előszöri parancsra engedelmeskedik
Természetesen a döntés szempontjait nem én szabom meg, ki mit lát szépnek, ez is számít!
A kutya választ gazdit: Besétálsz egy menhelyre, tenyésztelepre, vagy akárhova, ahol sok az eb, s amelyik kutyus először csóválja a farkát, a közeledbe megy, vagy más jelt ad, hogy tetszel neki, elfogadod legjobb barátodnak.
Ha belegondolsz az utóbbi olyan megható!!!
2.Név
2.1.Hangzás
-A kutya neve nem lehet túl hosszú: 1-2 szótagosnál ne legyen több!
-Pattogós, ritmusos, könnyen kimondható, jó hangzású név legyen, melyre kutyád azonnal felkapja a fejét!
2.2.Jelentés
-Sokan mondják, hogy emberi neveken szólítani egy kutyát szörnyű, mások szerint meg érdekes, cuki, vagy... valamiért jó.
Szerintem is-is. Ha például meghallanám, hogy valaki Helga vagy Jóska nevű kutyáját szólítgatja, először a gazdit nevezném át Perecnek vagy Negrónak.
De például a Kati, Peti nevek megfelelnek a hangzás feltételeinek, és nem vénembereket juttatnak eszünkbe.
-Ne adj kedvencednek túl gyakori neveket, mint a Folti , Morzsi, igyekezz minél inkább a kutyádra illő nevet találni (, például egy fáradt, öreg kutyának a játékos Pacsi név elég rosszul áll, kivéve ha még ugrándozó kölyökként kapta.)!
-NE ADJ A KUTYÁDNAK ROSSZINDULATÚ NEVET!!!
Egyrészt, hogy néznének rád az emberek, ha a parkban ˝Barom˝ néven hívogatnál valakit, másrészt az ilyen név arról árulkodik: nem szereted a kutyádat!
Ne adj neki direkt ronda nevet!!!
Hívhatod viccből bolhásnak a kutyát, de ne csodálkozz, ha valaki durván félreérti!!!
2.3.A név használata
-Ha megszólítjuk a kutyát, nevét mindig csak EGYSZER mondjuk ki, de akkor olyan hangosan, határozottan, hogy a kutya észrevegye! Ha nem figyel, kiáltsunk rá még határozottabban, s csak ha biztos várja a parancsszót, akkor mondjuk el, szintén erélyesen és ha lehet, 1-szer! (mármint a parancsszót, utasítást.)
-Feleslegesen ne használd a nevét!
-Ne szólíts másképpen, max. a nevétől egy KICSIT eltérően!
-Eddig említettem a Pacsi nevet, pedig épp azt akartam leírni, parancsszót ne adj névként a kutyádnak... De ha már Pacsinak hívják, majd a ˝mancs˝vezényszóra pacsizik...
Én is elkövettem egy szörnyű hibát: a tacsi- pincsi keverék kutyámat csibésznek neveztem el, pedig ezzel a kutyákat uszítják. Jó, hogy az összes kutya megugatott, ha a szökött szukát keresve a nevét kiabáltuk!!!
3.Biztonság
3.1.Elhelyezés
-Kertben:Legalább 2 m magas kerítés kell--miből?
-Fa: Erős, vastag fa-léckerítés is megállja a helyét, de vigyázni kell, ha korhad, vagy megrágja a szú: így ugyanis a lécek meggyengülnek, ha a kutya nekik támaszkodik, akár ki is dőlhetnek, valamint ha kutya fogást talál rajtuk, gyorson kirág egy lyukat, amin kifér.
-Kő vagy beton:A betörőket sajnos vonzza, talán azért, mert nem tudják, mi van a túloldalán. A szorosan egymáshoz szögelt falécek is hasonló gondokat okoznak, de azokat könnyű átvágni, s a betonfal mögül a kutya se szabadul könnyen.
-Drót:Viszonylag olcsó megoldás, de vastag és sűrű drót szükséges, különben a kutya kirágja, felugorva, s a tetejébe kapaszkodva lehajtja, már amennyiben nagy, erős, ügyes és intelligens.
-Kovácsoltvas: Nehéz rajta átmászni, bár aki megpróbálja, a szúrós díszek kárt tehetnek benne... (A tévében láttam, hogy egyszer egy macska ráesett egy ilyen kerítésre, és az egyik rúd átfúródott rajta. Hála az állatmentőknek, és a szerencsének, hogy fontos szerve nem sérült, a macska gyorsan felépült. Igazából ilyen valószínűtlen balesetek minden tárggyal előfordulnak, nehogy kovácsoltvas-kerítés-iszonyos legyél!)
Amúgy ez a típus elegáns, szép és mutatós, tehát jó választás!
-Kiegészítők:
Hogy a kutya ne tudjon a kerítés alatt kiásni, egy legalább 20 cm mélyen a föld alá nyúló ˝betoncsíkot˝ kell a kerítés aljához építtetni...
-Kovácsoltvas: Nehéz rajta átmászni, bár aki megpróbálja, a szúrós díszek kárt tehetnek benne... (A tévében láttam, hogy egyszer egy macska ráesett egy ilyen kerítésre, és az egyik rúd átfúródott rajta. Hála az állatmentőknek, és a szerencsének, hogy fontos szerve nem sérült, a macska gyorsan felépült. Igazából ilyen valószínűtlen balesetek minden tárggyal előfordulnak, nehogy kovácsoltvas-kerítés-iszonyos legyél!)
Amúgy ez a típus elegáns, szép és mutatós, tehát jó választás!
-Kiegészítők:
Hogy a kutya ne tudjon a kerítés alatt kiásni, egy legalább 20 cm mélyen a föld alá nyúló ˝betoncsíkot˝ kell a kerítés aljához építtetni...
Szögesdrót:A kerítés tetejére nehézzé és fájdalmassá teszi az átmászást, így a kutyát bent, a hívatlan vendégeket kint tartja.
-Házban: A házban tartott kutyákat minden nap több órás sétára kell vinni, a mérete és mozgásigénye szerint. a kisebb testű és mozgásigényű, öregebb ebeket könnyebb házban tartani, de egy kis levegőzésre nekik is szükségük van. Ezeknek a kutyáknak több alapdolgot és parancsszót kell megtanulniuk, például egy kijelölt helyen végezzék el dolgukat, hogy csak kutyajátékaikat rágják szét, hogy a konyhában ne kunyeráljanak. A sétákra a gazdinak nejlonzacskót kell vinnie, s a kutyapiszkot abba szednie. A kuka aljára ajánlott sújt tenni, hogy a házikedvencünk ne borogathassa fel. Mérgező dísznövényeinket rakjuk magasra, az elektromos vezetékektől, használt elemektől és egyéb veszélyektől tartsuk távol a kutyát, macskát, nyulat, és minden állatunkat!
-Kutyaház: A kutya kényelmesen férjen el a kutyaházba, de ne legyen túl nagy a légtér. Az ajtó épp csak akkora legyen, hogy a kutya beférjen rajta, különben nem érzi magát biztonságban.
3.2.Oltások
Oltatlan szukák és ismeretlen előéletű szukák kölykei számára ajánlott oltások:
* 6. hét: Parvovírusos hasmenés elleni oltás
* 8. hét: kombinált oltás szopornyica, adenovírusok, leptospirosis, parvovírusos hasmenés ellen
* 10. hét: coronavírusos hasmenés elleni oltás
* 12. hét: kombinált oltás ismétlése szopornyica, adenovírusok, leptospirosis, parvovírusos hasmenés ellen
* 14. hét: veszettség elleni oltás
* 16. hét: a parvovírusos hasmenés elleni oltás ismétlése
* 6 hónap múlva a veszettség elleni oltás ismétlése
* évente veszettség, szopornyica, adenovírusok, leptospirosis, parvovírusos hasmenés elleni kombinált oltás
Rendszeresen oltott szukák kölykei számára ajánlott oltások:
* 7. hét: parvovírusos hasmenés elleni oltás
* 9. hét: kombinált oltás szopornyica, adenovírusok, leptospirosis, parvovírusos hasmenés ellen
* 11. hét: coronavírusos hasmenés elleni oltás
* 13. hét: kombinált oltás ismétlése szopornyica, adenovírusok, leptospirosis, parvovírusos hasmenés ellen
* 15. hét: a parvovírusos hasmenés elleni oltás ismétlése
* 17. hét: veszettség elleni oltás
* 6 hónap múlva a veszettség elleni oltás ismétlése
* évente veszettség, szopornyica, adenovírusok, leptospirosis, parvovírusos hasmenés elleni kombinált oltás
A Lyme-kór szempontjából veszélyeztetett területen élő kutyák számára az alapimmunizáláson felül ajánlott oltások:
* Lyme-kór elleni oltás 12 hetes korban
* a Lyme-kór elleni oltás ismétlése 3–5 hét múlva
* évente emlékeztető oltás a kullancsveszélyes időszak kezdete előtt
3.3.A gazda biztonsága
A legfontosabb, hogy a kutya idomítását elég hamar elkezdjük.
A kutya kiválasztásakor meg kell figyelni, hogyan reagál a nyakörvre, pórázra, ha elvesszük előle az ételt, ha lehet, el kell vinni sétálni, mert ha az idegenekkel, kutyákkal, macskákkal agresszív, az autókat üldözi, az komoly problémát jelent, például kevéssé forgalmas helyekre, szájkosárral lehet sétálni vinni, vagy rengeteg időt kell a tanításával tölteni.